Choď na obsah Choď na menu
 


NAJKRAJŠIE ZÁHRADY-DOMY-JAZERA-HRADY-JASKYNE-NA SVETE-AJ VIAC...-Best gardens -LAKE-House-castle-CAVE-the world-even more.

 

Keukenhof, Nederland

NAJKRAJŠIE ZÁHRADY NA SVETE

 

Jar zaklopala na dvere, všade kvitnú narcisy, tulipány, sirôtky a kosatce. Slnko nás vyháňa do prírody a tých šťastnejších do záhrad. Pozrite si s nami najkrajšie záhrady na svete.

 

1. Záhrada Keukenhof, Holandsko

Keukenhof, Netherland

Keukenhof, Holandsko

Keukenhof  prezývaný tiež "Záhrada Európy" je najväčšou kvetinovou záhradou na svete. Park sa rozkladá na ploche 32 ha a ročne v ňom vysadia asi 7 miliónov cibuľovín. Keukenhof sa nachádza v Južnom Holandsku v malom mestečku Lisse a je otvorený každý rok od polovice marca do polovice mája, kedy sa návštevníkom predvádza v svojej najväčšej kráse.

 

2. Púštna botanická záhrada, Phoenix, Arizona

Desert Botanical Garden, Arizona

Púštna botanická záhrada, Phoenix, Arizona

Táto botanická záhrada, založená v roku 1937,Puerto Vallarta sa rozprestiera na území veľkosti 57 ha a je v nej vysadených viac ako 21 000 rastlín vrátane 139 druhov, ktoré sú vzácne alebo ohrozené.

 

3. Záhrada kozmickej špekulácie, Škótsko

The Garden of Cosmic Speculation Scotland

Škótsko, Záhrada podľa návrhu Charlesa Jencksa

Steelcurves
Rozprestiera sa na 12-tich hektároch a navrhol ju záhradný architekt Charles Jencks vo svojom dome v blízkosti Dumfries v juhozápadnom Škótsku. Záhrada nemá množstvo rastlín, fascinujúca je geometrickými obrazcami a rôznymi artefaktami pripomínajúcimi sci-fi.

 

4. Záhrada Jannie Butchartovej, Vancouver Island, Britská Kolumbia

Butchart Gardens, British Columbia

Záhrady Jannie Butchart

Záhrada Jannie Butchartovej patrí právom medzi najkrajšie na svete. Keď sa na toto miesto prisťahoval pán Robert Pim Butchart, priekopník výroby cementu, existoval tu len vápencový lom v blízkosti ktorého pán Butchart postavil cementáreň. Po tom , ako sa ťažba v lome skončila, jeho podnikavá manželka Jennie sa rozhodla prerobiť pusté miesto na niečo krásne. Doviezla do lomu tony ornej pôdy a kúsok po kúsku vytvárala v lome kvitnúci raj. Práca jej zabrala viac ako 25 rokov. Pán Butchart nezostal v ústraní a doplnil pozoruhodnú prácu svojej ženy dovážaním okrasného vtáctva z celého sveta.

 

5. Záhrada v Šu-Čou, Čína

Classical Gardens of Suzhou

Záhrada v Šu-čou

Záhrada v Šu-čou je jednou zVýsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Záhrada v Šu-Čou, Čína najkrajších v Číne. Nachádza sa v okrese Gusu a s ostatnými klasickými čínskymi záhradami je naVýsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Záhrada v Šu-Čou, Čína zozname svetového dedičstva UNESCO.

 

6. Deväť záhrad pri vile Ephrussi de Rothschild, Francúzska Riviéra

Záhrady Villa Ephrussi de Rotchild

Villa Ephrussi de Rotchild

Prímorská vila s výhľadom na Stredozemné more bola postavená pre barónku Béatrice de Rothschild. Vila je obklopená deviatimi záhradami - každá z nich je na inú tému. Florentská, španielska, francúzska, exotická, kamenná, japonská, ružová, provensálska a záhrada de Sèvres boli vytvorené v rokoch 1905 - 1912 pod vedením záhradného architekta Achille Duchêne.

 

7. Záhrady vo Versailles

Záhrady Versailles, Francúzsko

Versailles

Kedysi skvostná rezidencia Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Záhrady vo Versaillesfrancúzskych kráľov leží asi 20 km juhozápadne od Paríža. Park s nádhernou strednou častou Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Záhrady vo Versaillesmá dĺžku 680 m a je príkladom francúzskeho záhrad­níckeho umenia 17.storočia.Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Záhrady vo Versailles Prísna symetria a geometric­ky tvarované stromy a kríky, ktoré môžu niekomu pripadať neprirodzené,Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Záhrady vo Versailles zodpovedajú ideálu francúzskej klasiky, Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Záhrady vo Versailleskto­rá v podobných výtvoroch videla výraz ovládnutia Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Záhrady vo Versaillesprírody človekom.

 

8. Záhrady Powerscourt, County Wicklow, Írsko

Powerscourt Gardens, Ireland

Powerscourt Gardens

Záhrady pochádzajú z Viktoriánskeho obdobia a sú najkrajšie v Írsku. Powerscourt záhrady, grófstvo Wicklow, ÍrskoObklopujú sídlo, ktoré navrhol architekt Richard Cassels na mieste bývalého normandského hradu. Powerscourt Gardens, Homole cukru Mountain v pozadí, krajinyich dnešnú podobu má na svedomí architekt Daniel Robinson, ktorý pôvodné záhrady spojil s terasami a doplnil Powerscourt Gardens, County Wicklow, Írskosochami, okrasnými jazierkami a mozaikami.Anketa od Vsevjednom.cz

 

9. Kráľovské botanické záhrady v Kew, Anglicko

Kew Gardens

Kew Gardens

Kewská záhrada má svoj pôvod v exotickej záhrade pri sídle Kew Park, ktorú založil lord Capel z Tewkesbury. Záhradu nechala rozšíriť princezná Augusta Sasko-Gothajská, pre ktorú sir William Chambers vybudoval niekoľko záhradných pavilónov. V roku 1840 boli tieto záhrady vyhlásené za národnú botanickú záhradu. V roku 1987 bol v Kew Gardens otvorený Skleník Princeznej z Walesu, v ktorom je 10 rôznych klimatických pásiem. Napriek londýnskemu počasiu nevhodnému na pestovanie mnohých rastlín záhrada obsahuje jednu z najrozmanitejších zbierok rastlín vo Veľkej Británii.

 

10. Záhrady v Stourhead, Anglicko

Záhradné jazierko v Stourhead

Záhradné jazierko v Stourhead

Neverili by ste, čo všetko dokáže inšpirovať tvorcov záhrad. Najlepším príkladom je Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Záhrady v Stourhead, Anglicko obrázkyzáhrada Stourhead v juhovýchodnej Anglii. Táto záhrada je inšpirovaná dielom rímskeho básnika Vergília, Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Záhrady v Stourhead, Anglicko obrázkyktorý popisuje cestu starogréckeho hrdinu Aenasa z horiacej Tróje až do Itálie, kam ho zavolali bohovia, aby sa oženil s kráľovskou dcérou. Stourhead je 2, 650 aker nehnuteľností na zdroj Rieka Stour blízkosti Samotná, Wiltshire, Anglicko. Architekt na veľkom priestore vytvoril jazero s okružnou cestou, ktorú lemujú chrámy, sochy, mosty a pramene symbolizujúce cestu gréckeho hrdinu.

 

11. Dumbarton Oaks, Washington D.C., USA

Dumbarton Oaks

Fontána v Dumbarton Oaks

Na zoznam najkrajšie záhrady sa dostal aj Dumbarton Oaks, Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Dumbarton Oaks, Washington D.C., USAhistorický statok v blízkosti Georgetownu vo Washingtone, DC. Bývalá rezidencia a záhrada Roberta Woods Blissa (1875-1962) Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Dumbarton Oaks, Washington D.C., USAa jeho manželky Mildred Barnes Bliss.

Zdroj: wikipedia, National Geografic, www.topdreamer.com

7 NAJKRAJŠÍCH JAZIER V EURÓPE

Krištáľovo čistá vnajkrajsie jazera - plitviceoda, člnkovanie na hladine a okolitá panoráma hôr v každom z nás vyvolá priam rozprávkové pocity. Ak túžite po pokojnej dovolenke pri vode, ale netúžite po mori, určite si vyberte jazerá. Tu v Európe ich máme neúrekom a sú naozaj nádherné. Pozrime sa spolu na tie najkrajšie jazerá v Európe.Plitvice (Chorvátsko)

najkrajsie jazera - plitvice

Kto by nepoznal tento raj na Zemi z dobrodružného filmu Wiennetou?Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Plitvice (Chorvátsko) Ak aj náhodou nie, tak Vás môžeme ubezpečiť, že je to systém asi najkrajších jazier v Európe.Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Plitvice (Chorvátsko) So svojimi 16 smaragdovými jazerami, 140 vodopádmi, 20 jaskyňami, Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Plitvice (Chorvátsko)rôznymi kaňonmi a kaskádami a vzácnou pralesnou vegetáciou je zapísaný aj v UNESCO. Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Plitvice (Chorvátsko) Tieto jazerá sú prístupné po celý rok a dokonca si môžete na nich aj zaplávať Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Plitvice (Chorvátsko)loďkou po jazere Kozjak. Ideálne miesto na dovolenku pre celú rodinu.

Königssee (Nemecko)

najkrajsie jazera - konigssee

Toto vraj najčistejšie jazero Nemecka leží v jeho juhovýchodnej časti a hraničí s Rakúskom.Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Königssee (Nemecko Je obklopené nádhernými bavorskými Alpami s rôznymi skalnými scenériami. Poteší oko každého milovníka nedotknutej prírody.Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Königssee (Nemecko Vzhľadom na jeho čistotu je povolená plavba, ale len na nehlučných dopravných prostriedkochVýsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Königssee (Nemecko (malé loďky a člny na elektromotor a ručný pohon).Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Königssee (Nemecko Zároveň je toto jazero aj tretím najhlbším vVýsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Königssee (Nemecko samotnom Nemecku.

Bodamské jazero (Nemecko)

najkrajsie jazera - bodemsee

Toto jazero sa rozprestiera na juhu NemeckaVýsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Bodamské jazero (Nemecko) a zasahuje aj do Rakúska a Švajčiarska.Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Bodamské jazero (Nemecko) Na vodnej ploche ale nie sú určené žiadne štátne hranice. Skladá sa z 3 jazier (Horné, Dolné a Ȕberlinské) a rovnaký počet má aj ostrovov. Jazerom tečie rieka Rýn a je tretím najväčším jazerom v Európe.

Sognefjord (Nórsko)

najkrajsie jazera - Sognefjord

Nórsko je krajina fjordov a práve Sognefjord Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Sognefjord (Nórsko)sa zaraďuje medzi najkrajšie. Ak túžite po oddychu pri vode a zároveň po dobrodružnej turistike, určite sem zavítajte. Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Sognefjord (Nórsko)Okolie tvorí nedotknutá príroda a dvojtisícové horské masívy. Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Sognefjord (Nórsko)Previesť sa po vode viete aj lodným expresom či trajektom.

Jazero Annecy (Francúzsko)

najkrajsie jazera -Jazero Annecy

Tyrkysová voda, v pozadí mohutné skaly  a hory, Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Jazero Annecy (Francúzsko)čistý horský vzduch a malebné dedinky v okolí. To všetko poskytuje jazero Annecy na juhovýchode Francúzska, v meste s rovnakým názvom Annecy. Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Jazero Annecy (Francúzsko)Mesto pripomína na prvý pohľad Benátky, pretože vlastne leží na vode (jazere).Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Jazero Annecy (Francúzsko) Kto túži po romantike, určite sem nech zavíta.

Saimaa (Fínsko)

najkrajsie jazera - Saimaa

Fínsko, krajina tisícich jazier, Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Saimaa (Fínsko)bola by preto škoda nespomenúť aspoň jedno z nich. Nachádza sa na Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Saimaa (Fínsko)juhovýchode Fínska a je vlastne najväčším jazerom tohto štátu, tvorí systém jazier. Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Saimaa (Fínsko)Čo je obdivuhodné, tento systém jazier  je posiaty až 15 000 rôznymi ostrovčekmi. Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Saimaa (Fínsko) V jeho severnej časti sa nachádza NP Linnansaari, ktorý bol vyhlásený, okrem iného, Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Saimaa (Fínsko)aj kvôli ochrane tuleňa obojkového.

Gardské jazero (Taliansko)

najkrajsie jazera - Gardské jazero

Nazýva sa aj jazerom mnohých tvári, Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Gardské jazero (Taliansko)pretože ponúka viaceré scenérie. Každá jeho strana ponúka inú atmosféru. Severná,Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Gardské jazero (Taliansko) úzka časť pripomína fjordy, južná časť je tvorená morénami. Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Gardské jazero (Taliansko)Nakoľko je tu podnebie stredomorské, rastie v okolí jazera veľa práve stredomorskej vegetácie (hlavne cyprusy, cédre, Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Gardské jazero (Taliansko)olivovníky, sem- tam palma). Okrem iného poskytuje aj kontrastné scenérie – Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Gardské jazero (Taliansko)na juhu kamienkové pláže, na severe obklopujúce vrcholy pohoria Dolomity. Určite odporúčame.  

Malbork

NAJVÄČŠIE HRADY NA SVETE

 

Hrady, zámky, strážne veže, bralá, padacie mosty a hradby. Pompézne a majestátne stavby, ktoré sa budovali často aj desaťročia, reprezentovali kráľovské rody, chránili obyvateľov mesta a tvorili nedobytné pevnosti. Pozrite si s nami 7 najväčších hradných komplexov na svete vzhľadom na ich rozlohu s hradbami a podhradím, tak ako ich je vidieť na google maps 

 

Budínsky hrad, Budapešť

Hrad Buda , Budapešť

Hradby pochádzajú z 13. storočia a vybudovali ichVýsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Budínsky hrad, Budapešť po mongolských nájazdoch. Zmes viacerých štýlov architektúry sa vynímaVýsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Budínsky hrad, Budapešť na vrchu hradného kopca nad Dunajom.

 

Spišský hrad

Spišský hrad

Perla košického kraja sa naVýsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Spišský hrad hlavnom ťahu medzi regiónmi Spiš a ŠarišVýsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Spišský hrad so svojim obrovským Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Spišský hradpodhradím radí medzi najväčšie stredoveké pevnosti na svete.

 

Pevnosť Hohensalzburg

Hohensalzburg

Hrad tróniaci vo výške viac ako 500 metrov Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Pevnosť Hohensalzburgnad morom vVýsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Pevnosť Hohensalzburg rakúskom meste Salzburg patrí medzi najzachovalejšie vVýsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Pevnosť Hohensalzburgcelej Európe.

 

Windsor Castle

Windsor

Najväčší obývaný hrad na svete Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Windsor Castlea zároveň najväčší hrad v Anglicku je jedným zo oficiálnych sídiel britskej Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Windsor Castlekráľovskej rodiny.

 

Pražský hrad

Pražský hrad

Aktuálne sídlo českého prezidentaVýsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Pražský hrad je jeden z najväčších hradov na sveteVýsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Pražský hrad (najväčší podla Guinnessovej knihy rekordov) má korene už v9. storočí. V hradnom komplexe sa nachádza aj Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Pražský hradBazilika sv. Juraja, či Katedrála sv. Víta.

 

Pevnosť Mehrangarh

pevnosť Mehrangarh

Obrovská pevnosť v indickom Jodhpur,Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Pevnosť Mehrangarh Rajasthan sa nachádza na 122 metrov Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Pevnosť Mehrangarhvysokom brale.

 

Zámok Malbork

Malbork

Poľské sídlo rytierov sa začalo stavať Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Zámok Malborkkoncom 13. storočia a dnes je to najväčší Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Zámok Malborkgotický hrad na svete a jedna z najväčších tehlových stavieb  

HRADY A ZÁMKY

SLOVENSKÉ HRADY A ZÁMKY LÁKAJÚ TURISTOV Z EURÓPY AJ CELÉHO SVETA. VIAC AKO 300 ZRÚCANÍN, HRADOV, KAŠTIEĽOV A ZÁMKOV POSTAVILI V MINULOSTI NA ÚZEMÍ SLOVENSKA RÔZNI PANOVNÍCI.

 • ROZPRÁVKOVÝ SPIŠSKÝ HRADVýsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt SPIŠSKÝ HRAD

  HRADY A ZÁMKY, SLOVENSKO.Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt SPIŠSKÝ HRADTrvalo mi niekoľko rokov, kým sa mi konečne podarilo zastaviť pri dominante východného Slovenska. Nádherná zrúcanina Spišského hradu,Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt SPIŠSKÝ HRAD ktorá sa hrdo týči pri ceste medzi Spišským a Šarišským krajom. Večer ...ČÍTAŤ VIAC
 • VÝLET NA ORAVSKÝ HRADOravský hrad

  HRADY A ZÁMKY, SLOVENSKO1.Oravský hrad nás lákal už dlhšiu dobu ako jeden z najkrajších hradovVýsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt ORAVSKÝ HRAD na Slovensku. Dominanta Oravy sa nachádza v dedinke Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt ORAVSKÝ HRADOravský Podzámok na vysokom brale nad riekou Orava a tak ...ČÍTAŤ VIAC
 • TRENČÍN - HISTORICKÉ CENTRUM POVAŽIATrenčín a Trenčiansky hrad

  HRADY A ZÁMKY, SLOVENSKOVýsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt trenčín hrad.Trenčín sa radí už stáročia medzi najvýznamnejšie mestá na Slovensku.Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt trenčín hrad Mesto módy je jedným z najstarších slovenských miest a dodnes je významné obchodné, kultúrne, Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt trenčín hradšportové aj hospodárske centrum Považia. História ...ČÍTAŤ VIAC
 • DEVÍN - ZRÚCANINA NA SÚTOKU DUNAJA A MORAVYVýsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt DEVÍN - ZRÚCANINA NA SÚTOKU DUNAJA A MORAVY

  HRADY A ZÁMKY, SLOVENSKO.História hradu Devín Už Kelti a Rimania vedeliVýsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt DEVÍN - ZRÚCANINA NA SÚTOKU DUNAJA A MORAVY o strategickom význame tohoto miesta a osídlili bralo na sútoku Dunaja a Moravy dávno pred Slovanmi. Devín, Morava, povodne, záplavyUž v roku 864 nášho letopočtu ...ČÍTAŤ VIAC
 • RENESANČNÁ PEVNOSŤ ČERVENÝ KAMEŇHrad Červený kameň - Red Stone castle

  HRADY A ZÁMKY, SLOVENSKOVstup na hrad Červený kameň.Rozmýšľate kam sa vybrať na krátky víkendový výlet blízko Bratislavy? Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt RENESANČNÁ PEVNOSŤ ČERVENÝ KAMEŇ obrázkyNavštívte hrad Červený kameň, ktorý leží na juhovýchodnej strane Malých Karpátnad Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt RENESANČNÁ PEVNOSŤ ČERVENÝ KAMEŇ obrázkyobcou Častá. Hrad je otvorený celoročne, v hlavnej ...ČÍTAŤ VIAC
 • SMOLENICKÝ ZÁMOK - SÍDLO AKADEMIKOV ZO SAVSmolenicky zámokSmolenicky zámok

  HRADY A ZÁMKY, SLOVENSKO.Smolenický zámokSmolenický zámok zdobí úpätie Malých Karpát asi 60 kilometrov od Bratislavy.Hrad vyrástol v v 14.storočí, neskôr sa stal sídlo smolenického panstva, čo zvýšilo rozmach mesta Smolenice. Po rodine Orsághovcov, ...ČÍTAŤ VIAC
 • BOJNICKÝ ZÁMOK - HRAD AKO Z ROZPRÁVKYbojnický zámok

  HRADY A ZÁMKY, SLOVENSKO.Bojnický zámok so svojimi rozprávkovými vežičkami Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt BOJNICKÝ ZÁMOKláka na návštevu tisícky rodín s deťmi. Je však aj obľúbeným miestom pre svadby Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt BOJNICKÝ ZÁMOKa kultúrno spoločenské podujatia. Medzi najznámejšie patrí napríklad medzinárodný festival duchov Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt BOJNICKÝ ZÁMOK...ČÍTAŤ VIAC
 • HRAD BECKOV - ZRÚCANINA NA VÁPENCOVOM BRALEBeckov castle, Slovakia

  HRADY A ZÁMKY, SLOVENSKOVýsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt HRAD BECKOV - ZRÚCANINA NA VÁPENCOVOM BRALE.História hradu Beckov Kamenný hrad Beckov postavili na 70-metrov vysokom brale už vVýsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt HRAD BECKOV - ZRÚCANINA NA VÁPENCOVOM BRALE 13. storočí, aj keď osídlená bola táto oblasť vďaka Beckovský hradstrategickej polohe oveľa skôr. Významnú rolu a rozmach ...ČÍTAŤ VIAC
 • BRATISLAVSKÝ HRAD - DOMINANTA HLAVNÉHO MESTABratislava Castle

  HRADY A ZÁMKY, SLOVENSKO1.Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt BRATISLAVSKÝ HRAD - História Bratislavského hradu Bratislavský hrad sa hrdo týči nad riekou Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt BRATISLAVSKÝ HRAD -Dunaj už viac ako tisíc rokov. Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt BRATISLAVSKÝ HRAD -Táto oblasť bola podľa archeologických nálezov osídlená Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt BRATISLAVSKÝ HRAD -dokonca už pred 4500 rokmi. Prítomnosť viacerých ...ČÍTAŤ VIAC
 
 

Naša planéta je plná rôznorodých zákutí, plná čarokrásnych miest a prírodných divov. Nečudo teda, že cestovanie je vášnivým koníčkom mnohých ľudí. Spoznávať nepoznané totiž patrí k prirodzeným vlastnostiam človeka. Či už patríte k priaznivcom pláží a teplých lokalít, na ktorých sa zvítate so slnkom, prípadne uprednostňujete skôr hory, sneh, chlad a lyžovačku, na svoje si príde každý.Na svete však existujú aj miesta, ktoré patria k rekordérom. Namerané teploty v týchto lokalitách presahujú únosné miery a človek tam môže fungovať iba za istých podmienok. A práve na takéto miesta sme si dnes posvietili a prinášame vám prehľad najteplejších a najchladnejších miest na zemi.

Tu sa riadne zapotíte

Dolina smrti, Kalifornia, Spojené štáty americké

Najteplejšie a najchladnejšie miesta planéty

Táto príjemne pomenovaná lokalita Výsledok vyhľadávania obrázkovje najteplejším a najsuchším miestom Severnej Ameriky a vlastne aj celého sveta. Najvyššia nameraná teplota tu v roku 1913 dosiahla veľmi slušných 56,7 stupňov Výsledok vyhľadávania obrázkovCelzia. Priemerne je tu "iba" 47°C. To však platí cez deň, v noci tu neraz mrzne. Horúco tu je Výsledok vyhľadávania obrázkovnajmä kvôli tomu, že celé údolie je nízko položené, čiže teploty sa tu držia.

Azízija, Líbya

Najteplejšie a najchladnejšie miesta planéty

Autor: David Stanley

Azízija je malé mestečko v severozápadnej Líbyi. Timbuktu, MaliIde o dôležitú obchodnú križovatku v krajine, ktorá sa zároveň môže popýšiť titulom najhorúcejšieho miesta v krajine a jedného z najteplejších na svete.Kebili, Tunisia V roku 1922 tu bola nameraná teplota 57,8°C. Táto hodnota bola neskôr spochybnená, Death Valleynakoľko podmienky merania boli nedostatočné (nový teplomer, neskúsený meteorológ),Flaming Mountains, China avšak stále patrí k miestam, kde by sa zapotili aj čerti.Badlands of Australia A to tu žije cca. 24 000 obyvateľov

Timbuktu, Mali

Najteplejšie a najchladnejšie miesta planéty

By upyernoz from Haverford

Toto známe a historické mesto leží v západnej Afrike.Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Timbuktu, Mali V minulosti bolo jedným z centier islamizácie na čiernom kontinente. Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Timbuktu, MaliDnes je známe skôr tým, že tu teplota neraz dosiahne aj viac než 50°C, rekordná je hodnota 54,5°C. Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Timbuktu, MaliO nič lepšie to nie je ani v zime,Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Timbuktu, Mali na Vianoce tu nezriedka majú aj 30°C. Šťastné a spotené!

Bangkok, Thajsko

Najteplejšie a najchladnejšie miesta planéty

Svetová meteorologická organizácia pridelila Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Bangkok, Thajskothajskej metropole titul najteplejšieho miesta na zemi. Dovolenkárom sa to môže zdať Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Bangkok, Thajskolákavé, opak je však pravdou. Priemerná ročná teplota je 28°C, od marca do mája sú to tropické hodnoty - 35°C a navyše aj 90% vlhkosť vzduchu.Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Bangkok, Thajsko Práve druhý spomínaný faktor robí návštevu tejto exotickej lokality pomerne nepríjemnou,Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Bangkok, Thajsko predierať sa totižto spotenými Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Bangkok, Thajskoa zadychčanými davmi nie je práve zážitkom hodným fotografie.

A tu vám budú zuby drkotať

Stanica Vostok, Antarktída

Najteplejšie a najchladnejšie miesta planéty

Autor: NSF/Josh Landis

V roku 1983 tu bol nameraný teplotný rekord (záporný) -89,2°C.Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Stanica Vostok, Antarktída Na tomto mieste pôsobia ruskí, americkí a francúzski vedci a sme si istí, že na guľovačku čas nemajú. Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Stanica Vostok, AntarktídaPolárna výskumná stanica je pomenovaná podľa rovnomenného jazera, Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Stanica Vostok, Antarktídaktoré je však ukryté pod 4 kilometrovou hrúbkou ľadu. Ktovie, Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Stanica Vostok, Antarktídapod akou vrstvou oblečenia sú ukrytí ubytovaní vedci?

Ojmiakon, Rusko

Najteplejšie a najchladnejšie miesta planéty

By Maarten Takens

Maličká ruská dedinka v Jakutsku. Výsledok vyhľadávania obrázkovNajnižšia nameraná teplota zamrzla na hodnote -71,2°C. Zhruba 500 obyvateľov si tu však spokojne žije. Výsledok vyhľadávania obrázkovMajú dokonca aj pravidelných návštevníkov, vodu im tu totiž musia dopravovať, prírodné zásoby sú totiž dlhodobo zmrznuté.Výsledok vyhľadávania obrázkov Niekedy tu býva taká zima, že mrznú aj vtáky. Brrr!

North Ice, Grónsko

Najteplejšie a najchladnejšie miesta planéty

zdroj: iscreamsundae.com/

S hodnotou -66,1°C patrí tejto lokalite prívlastok najchladnejšie miesto Severnej Ameriky (fyziogeograficky patrí k tomuto kontinentu, kultúrne je previazaný skôr s Európou).Ilulissat, Greenland Názov North Ice je prebratý od britskej výskumnej stanice, ktorá tu na krátky čas v 50-týchIcebergs in Ilulissat Icefjord, Greenland, Denmark, Polar Regions Fotografická reprodukce rokoch fungovala. Naozaj krátky, iba dva roky. Veď kto by v takom mraze vydržal?

Snag, Yukon, Kanada

Najteplejšie a najchladnejšie miesta planéty

Táto lokalita bola prvýkrát osídlená koncom 19. storočia,Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Snag, Yukon, Canada dnes tu však nenájdete ani živú dušu. Možno to je spôsobené najnižšou nameranou teplotou na úrovni -63°C. Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Snag, Yukon, CanadaZima tu je najmä kvôli tomu, že okolité hory bránia prísunu teplého vzduchu z Tichého oceánu.Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Snag, Yukon, Canada Počas druhej svetovej vojny tu dokonca bolo aj vojenské letisko, avšak nečudovali by sme sa, Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Snag, Yukon, Canadaak by lietadlá odmietali v takej zime naštartovať. 

NAJKRAJŠIE JASKYNE NA SVETE

 

Fascinujú vás krásne prírodné úkazy? Vodopády, sopky, alebo kaňony? A čo jaskyne? Pozrite sa s nami na najkrajšie jaskyne na svete.

 

Jaskyňa Thien Duong , Vietnam

Thien Duong Cave, Vietnam

Jaskyňa Thien Duong, Vietnam

Táto jaskyňa patrí medzi najmladšie a najkrajšie jaskyne na svete. Leží v Národnom parku Phong Nha-Ke Bang a miestni obyvatelia ju objavili v roku 2005. Sprístupnená je od roku 2010. Jaskyňa je dlhá 31 km, na niektorých miestach dosahuje výšku 100 m a šírku 150 m. Britskí jaskyniari, ktorí ju mapovali, boli ohromení jej krásou a pomenovali ju Rajská jaskyňa - Paradise Cave.

Jaskyňa Domica, Slovensko

Domica Cave, Slovakia

Jaskyňa Domica

V rebríčkoch krásy sa pravidelne umiestňuje aj slovenská jaskyňa Domica nazývaná "Pýcha Gemera". Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Jaskyňa Domica, SlovenskoVďaka  unikátnej výzdobe bola zaradená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Jaskyňa Domica, Slovensko Turistom ponúka atraktívnu plavbu v podzemných priestoroch a zoológom, Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Jaskyňa Domica, Slovensko zaoberajúcim sa životom netopierov, šestnásť druhov týchto neobyčajných živočíchov,Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Jaskyňa Domica, Slovensko ktorí žijú v jej útrobách.

Mendenhallská ľadovcová jaskyňa, Aljaška, USA

Mendenhall Glacier Ice, Alaska

Mendenhallská ľadovcová jaskyňa, Aljaška

Mendenhallský ľadovec v Juneau na Aljaške je obľúbenou turistickou atrakciou,Mendenhall, Aljaška, USA málokto sa však dostane k najväčšej kráse, ktorá je skrytá pod ľadovcom. Mendenhall, Aljaška, USAVplyvom globálneho oteplenia sa 19-kilometrový ľadovec zmenšil o dva kilometre,Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Mendenhallská ľadovcová jaskyňa, Aljaška, USA roztápajúca voda vytvorila pod ľadovcom neobyčajne krásne jaskyne očarujúcich tvarovVýsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Mendenhallská ľadovcová jaskyňa, Aljaška, USA s blankytne modrou farbou. Prístup je veľmi náročný a nebezpečný, takže len málo zvedavcov riskuje, že sa im na hlavu zrúti ľadová klenba.

Mramorová jaskyňa, Patagónia (Argentína, Čile)

Catedral de Marmol, Chile

Mramorová jaskyňa, Patagónia, Chile

Mramorové jaskyne na jazere Carrera na pomedzí Čile a Argentíny sú jedným z najkrajších miest našej planéty.Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Mramorová jaskyňa, Patagónia (Argentína, Čile)obrázky Mramorové oblúky osvetlené slnečným svetlom, ktoré sa odráža od hladiny jazera, vytvárajú nezabudnuteľnú scenériu. Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Mramorová jaskyňa, Patagónia (Argentína, Čile)obrázkyMiestni tvrdia, že ak niekde existuje nebo, musí vyzerať presne takto. Komplex týchto jaskýň je zároveň najväčším ložiskom mramoru na zemi.Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Mramorová jaskyňa, Patagónia (Argentína, Čile)obrázky Jeho zásoby sa odhadujú na 5 miliónov ton. Jazero Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Mramorová jaskyňa, Patagónia (Argentína, Čile)obrázkyCarrera je jedným z desiatich najhlbších jazier na svete.

 

Dobšinská ľadová jaskyňa, Slovensko

Dobsinska Ice Cave, Slovakia

Dobšinská ľadová jaskyňa.Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Dobšinská ľadová jaskyňa, Slovensko Je jednou z najvzácnejších a najpozoruhodnejších jaskýň na svete.Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Dobšinská ľadová jaskyňa, Slovensko V roku 1870 ju objavil banský inžinier E. Ruffinyi a už v roku 1871 ju sprístupnili verejnosti.Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Dobšinská ľadová jaskyňa, Slovensko Priemerná teplota je počas celého roka okolo 0 stupňov Celzia, Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Dobšinská ľadová jaskyňa, Slovenskoobjem ľadu sa odhaduje na cca 110 000 m3.

Jaskyňa Fingal, Škótsko

Fingal´s Cave, Scotland Jaskyňa Fingal, Škótsko

 

Jej štruktúra je jedinečná, nikde na svete nenájdete miesto, kde by more vytvorilo hexagonálne stĺpy z čadiča. Ich pravidelnosť dokonca vyvoláva otázku, či jaskyňu nevytvorila ľudská ruka. Nie je to pravda, jaskyňa naozaj vznikla len pôsobením prírody. Jej meno je spojené s bojovníkom a dobrodruhom zvaným Fingal (Finn MacCumhaill), ktorého mnohí prirovnávajú ku kráľovi Artušovi. Tento severský bojovník sa so skupinou verných zastavil aj na pobreží Škótska a jeho meno dnes zdobí zvláštnu jaskyňu opradenú mnohými legendami.

Jaskynný kláštor na Sri Lanke

Dambulla cave, Sri Lanka

Jaskynný kláštor Dambulla, Sri Lanka

Jaskynný komplex na Sri Lanke patrí do svetového dedičstva UNESCO. Zdokumentovaných je asi 80 jaskýň, najvzácnejších je päť z nich, v ktorých sa nachádzajú vzácne sochy a obrazy.

Jaskyňa svätého Beátusa, Švajčiarsko

Saint Beautus Cave

Jaskyňa Sv. Beátusa, Švajčiarsko

Vysoko nad jazerom Thun leží vápencová jaskyňa sv. Beátusa, ktorá nikdy neprestane udivovať návštevníkov svojou krásou. Legenda rozpráva, že svätý Beátus počas svojho pôsobenia pri jazere Thun porazil draka, ktorý tu znepríjemňoval ľuďom život. V jaskyni potom ďalej žil aj so svojím žiakom Achátom a po smrti tu bol aj pochovaný

Trpaslík, Svätopluk, ovečka

JASKYŇA DRINY - PERLA MALÝCH KARPÁT PRI SMOLENICIACH

 

Ak sa rozhodnete ísť na výlet do vinohradníckej oblasti Malých Karpát okolia Smoleníc, určite si pozrite aj Jaskyňu Driny, jedinú sprístupnenú jaskyňu na západnom Slovensku. Táto kvapľová jaskyňa ponúka takmer pol kilometra dlhý okruh plný krásnej vápencovej výzdoby a ak máte trošku šťastia aj domácich netopierov. Jaskyňa driny je dostupná lesnou cestou z rekreačnej oblasti Jahodník, ktorá trvá peši približne 15 minút do mierneho kopca. Prehliadky v slovenskom či anglickom jazyku začínajú vždy o celej hodine a preto je dobré si výlet správne načasovať a treba sa dobre obliecť najmä v lete, keďže v jaskyni je len 7-8 stupňov.

Jaskyňa driny - vozík s kameˇmmi

História Jaskyne Driny

Aj keď dieru na hore poznali obyvateľia už v 19. storočí, úspešne sa spustili komínom do hĺbky 35 metrov až Jáni Babič s I. Vajsáblom v tridsiatych rokoch 20. storočia.  Najprv bolo sprístupnených len 175 metrov, v roku  1959 jaskyniari rozšírili sprístupnenú čas aj o chodbu nádeje, hlinenú chodbu a sieň slovenskej speleologickej spoločnosti.

Jaskyňa driny - kvaple

Zaujímavé jaskynné sochy a útvary 

Počas prehliadky nám sprievodca ponamáhal fantáziu, keďže viacero útvarov v jaskyni má familiárne označenia. Slonie a zajačie uši, trpaslík, Svätopluk so synmi a ovečkou, plačúca nevesta, trojnohá hus, korytnačka, či šikmá veža sú len niektoré z mnohých prívlastkov, ktoré budete pri vtipnej prehliadke počuť.

Trpaslik, Svätopluk, ovečka

Jaskyňa Driny - užitočné informácie

Prehliadky sa začínajú počas leta od 9.00 do 16.00 každú hodinu, minimálny počet účastníkov prehliadky by mal byť aspoň 4 osoby. Pozor, v pondelky je jaskyňa uzatvorená.

 

 

jaskyňa driny - lesná cesta

Autom sa sem dostanete z Trnavy smerom na Senicu, alebo autobusom do Smoleníc. Mapa prehliadky:

Jaskyňa driny - mapa (zdroj: ssj.sk)

mapa prehliadky

Jaskyňa driny - najkrajšie jaskyne na Slovensku

NAJKRAJŠIE JASKYNE NA SLOVENSKU

 

Malé a hornaté Slovensko ponúka turistom až tucet verejnosti sprístupnených jaskýň, a tak môžete obdivovať krásy Belianskej jaskyne, Bystrianskej jaskyne, Demänovskej jaskyne slobody, Demänovskej ľadovej jaskyne, Dobšinskej ľadovej jaskyne, Domice,jaskyne Driny, Gombaseckej jaskyne, Harmaneckej jaskyne, Jasovskej jaskyne, Ochtinskej aragonitovej jaskyne a Važeckej jaskyne. Všetky sú nádherné, patria medzi národné pamiatky a lákajú návštevníkov z Európy aj z celého sveta.

Predstavíme si najkrajšie jaskyne na Slovensku, ktoré sa svojou unikátnosťou a významom zapísali do svetového prírodného dedičstva

 • Dobšinská ľadová jaskyňa
 • Domica
 • Gombasecká jaskyňa
 • Jasovská jaskyňa
 • Ochtinská aragonitová jaskyňa

 

Dobšinská ľadová jaskyňa

Dobšinská ľadová jaskyňa

Rozprávkové kráľovstvo ľadu sa nachádza v Slovenskom raji, vo výške približne 920 metrov nad morom. Viac ako stotisíc kubíkov ľadu na niektorých miestach vytvorili až 26 metrov hrubé steny. Keďže teplota v jaskyni je nad bodom mrazu len tesne, aj to počas najväčších letných horúčav, voľakedy slúžila aj ako tréningová plocha pre korčuliarov. Pri prehliadke si môžete obzrieť nezvyčajnú ľadovú výzdobu, vodopády, kvaple, jazierka a ľadové stĺpy na takmer pol kilometrovej trase prehliadky.

 

Domica

Domica - najkrajšie jaskyne na Slovensku

Jaskyňa Domica sa nachádza v okrese Rožňava a je najznámejšou a najdlhšou jaskyňou Slovenského krasu. Výnimočná je pre bohaté archeologické nálezy (posvätné miesta s uhlovými kresbami, hrot oštepu starý 35 tisíc rokov...) a viacero druhov netopierov. Zdobia ju mnohé sintrové štíty a bubny. Jaskyňa Domica je s výnimkou Vianoc otvorená celoročne.

 

Gombasecká jaskyňa

Gombasecká jaskyňa

Kvapľová Gombasecká jaskyňa sa nachádza v Slovenskom krase v okrese Rožňava a vchod leží vo výške 250 metrov nad morom. Patrí medzi najmladšie slovenské jaskyne, napriek tomu má nádhernú sintrovú výzdobu rôznych farieb. Nezvyčajné sú najmä 2-3 mm široké a niekedy až niekoľko metrov dlhé biele brčká. Jaskyňa slúžila v minulosti aj ako sanatórium, keďže relatívna vlhkosť 98%, stála teplota približne 9°C a priaznivé účinky minerálov pomáhali liečiť choroby dýchacích ciest.

 

Jasovská jaskyňa

Jasovská jaskyňa

Jasovská jaskyňa leží vo východnej časti Slovenského krasu pri brehu rieky Bodvy v nadmorskej výške 257 m, na východnom úpätí Jasovskej skaly. Nádhernú sintrovú výzdobu tvoria pagodovité stalagmity, stalagnáty, štíty, bubny, aj brčká. V jaskyni sa našli aj kosti jaskynného medveďa a hyeny, dnes tu žije niekoľko druhov netopierov. Jaskyňa je dlhá takmer 3 kilometre, návštevníci pri 45-minútovej prehliadke zdolajú viac ako tristo schodov a výškový rozdiel 360 m.

 

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Ochtínska aragonitová jaskyňa

Jediná v Európe a len jedna z troch celosvetovo sprístupnených aragonitových jaskýň na svete (ďalšie dve sú v Južnej Amerike). Ak ste už videli mnoho jaskýň, nečakajte tradičné kvapľové útvary. Maličká jaskyňa v Revúckej vrchovine ponúka okúzľujúce kamenné kvety, strapce, chumáče a trsy. Medzi klenoty patria svetlé hviezdicovité útvary na strope z jednej dutín, ktoré sú prezývané aj Mliečna dráha. Samotnú jaskyňu tvorí vápencový základ, iba výzdobu tvorí aragonit. Prehliadka trvá približne pol hodinu a trasa má približne 300 metrov.

This post is also available in: Angličtina

 

.